REİS

Üst Nota: Kekik, lavanta, nane, bergamot.

Orta Nota: Sardunya, sandal ağacı, yasemin, sedir ağacı, meşe yosunu.

Alt Nota: Amber, misk, vanilya.

İlk sıktığınızda çok yoğun bir kekik kokusu geliyor. Hemen üstüne de nane kokusu beliriyor. Bu ikisinden sonra lavanta kendini üst notada belli ediyor. Bergamotun da eklenmesiyle üst nota belirlenmiş oluyor. Karakter olarak ilk başta kekik üstünlüğü varken, sonrasında nane baskın hale geliyor. Açıkçası kuru kekik, nane, lavanta ve portakal kabuğu sepeti kokusu var. Tahmin edileceği üzere ağır bir koku ve kesinlikle genç işi değil.

Orta notada sandal ve sedir kombinasyonu göze çarpıyor.  Üst notadaki kekik ve nane, etkisini çok baskın bir şekilde göstermeye devam ediyor. Üst notadaki kuru sepetin üstüne biraz sandal ve sedir de eklediğinizi hayal edin. Aslında herkes tarafından sevilecek bir parfüm değil ama farklılığı konusunda bir başarı yakaladığı gerçek.

Alt nota esasen üst ve orta notanın devamı şeklinde. Her parfümde göremeyeceğimiz bir olay bu. Vanilya kokusuyla zannediyorum ki bu ağır kokuyu yumuşatma yoluna gitmek istemişler. Amber ise bu ağır bitkisel kokuyu hayvansal bir koku haline getirmiş adeta.

Genel olarak bu parfüm nasıl değerlendirilebilir diye düşündüm. Birinci nokta ağır olmasıdır ki bu yüzden yaş grubunu orta yaşta bir erkeğe biçebiliriz. İkinci nokta kesinlikle ferah olmadığı, kirli bir koku olduğu, nane kokusunun aksine sıcak bir koku olduğudur. Bundan dolayı kış için belki daha iyi bir seçim olacaktır. Kalıcılık ve farkedilirlik olarak iyi olduğunu düşünüyorum ama parfümlerde pek de bahsedilmeyen üçüncü bir kriter olduğuna inanmışımdır hep: Çarpıcılık. Bu parfüm için söylenebilecek en önemli şey çarpıcı olmasıdır. Bu parfüm bir defa koktuğunda hafızanızda kesinlikle yer edecek ve etrafın dikkatini hep çekecektir.